Jak zvolit správnou velikost prstýnků?

Jak zvolit správnou velikost prstýnků?

Metody měrení

Správně změření velikosti prstýnků je velmi podstatné. Pro spoustu lidí to je obrovský problém, protože neví jak a kde změřit velikost. Je nutno vědět, že špatně zvolená velikost může vést k pozdějším problémům. Ne vždy se pak dá změnit velikost prstýnků. Ve zlatnictví platí pouze jedna všeobecné známá míra prstýnků a liší se pouze označením dle různých části světa. Právě díky srovnávacím tabulkám, můžeme každý rozměr převést na vnitřní průměr v mm s přesností do 0,1 mm. Proto nezáleží odkud pocházíš nebo kde jsi měřil správnou velikost.

Velikost je potřeba měřit s myšlenkou šíře budoucího prstýnku. Je to velmi důležité, protože čím větší je kontaktní plocha prstýnku s kůži, tím by měl být prstýnek větší. Jiné kovové kroužky se používají v případě zásnubních prstýnků a jiné v případě snubních. Proto si před měřením určete šířku Vašeho budoucího prstýnku.

Pokud chceš znát svůj rozměr prstýnku, doporučujeme navštívit zlatnictví a tam požádat o odborné změření. Ne vždy to je možné, ale ideálně je změřit prst dvakrát, třikrát v průběhu dne. Protože pouze tak zjistíme, zda nám prsty neotékají. Malý prstýnek nebo naopak větší Vám může být nepohodlný. Velmi důležitá je taky stavba prstu. Lidé s příliš širokým kloubem si musí být jistí, že prstýnek, který projde kloubem, bude pak na prstu trošku volný. V tomto případě si nedělejte starosti. Důležité je hlavně to, abyste se Vy sami s prstýnkem cítili dobře. A nemuseli se ho pokud možno vzdát.

Tradice

Tradičně snubní prstýnky nosíme na prsteníčku levé ruky. Ale pamatujme, že je to pouze tradice a záleží pouze na Vás, kde a kdy budete prstýnek nosit. Nemá smysl řešit to, jak ostatní přistupují k tomuto tématu. Je to individuální věc a pokud zjistíme, že pro nás bude lepší nosit prstýnek na jiném prstu – řiďte se vlastními pocity.

Chyby v měření

Důrazně nedoporučujeme měřit velikost prstýnků domácími metodami – např. krejčovským metrem, kružítkem, obvod měřený nití atd. Vede to ke spoustě omylům a vytvořený prstýnek pak může z prstu padat nebo naopak bude příliš těsný a nebudete ho schopni navléct.

Při měření velikosti prstýnku je nejlepší svěřit se do rukou profesionálu. Míry snubních prstýnků Vám ochotně změří v každém zlatnictví.